
Olivolja Kreta/Kolymvari Extra Virgin
Vi greker har en uråldrig tradition av att odla, skörda och kallpressa oliver till en jungfrulig olja. De äldsta fynden som gjorts är över 6000 år gamla.
På sydsluttningarna runt Kreta, odlas och skördas oliverna till den här Kolymvari-oljan. Oliverna heter Tsounati och Koroneiki, samma sorter som odlats på ön sedan 1500-talet före Kristus. Kretas milda klimat, bördiga och mineralrika jord ger oljan en fruktig och söt karaktär. Den klara guldgröna olivoljan har en svag arom av nötter och doften är lite pepprig. Smaken har ett tydligt inslag av vitpeppar.
Du kan njuta av din Kolymvari-olja till många olika maträtter. Både karaktären och smaken gör att den passar utmärkt till fisk och sallader. Prova också att doppa lite färskt bröd i din Kolymvari-olja. Då framträder aromen allra bäst.
Förpackning: 6 x 750 ml
Förvaring: Förvaras mörkt och svalt
Ursprungsland: Grekland
Ingredienser: 100% olivolja
Näringsvärde per 100g:
Energi: 900 kcal / 3780 kJ
Protein: 0 g
Kolhydrater: 0 g
Fett: 100 g








