Search

Smashed Gyros med Feta

Här har Greklands mest älskade snabbmat fått en härligt ”smashad” känsla. Perfekt när du vill ha något gott och enkelt. Toppa med Tzatziki Avokado, grönsaker, fetaost och några droppar lime på toppen. Perfekt som en enkel och god grillmiddag!

Dela

Skriv ut & Mejla

Ingredienser

8 Portioner
  • Topping

    Innehåller följande Fontana produkter

    Fontana Feta Originalet|Fontana Fetaost från Grekland 150g

    Feta Originalet PDO

    Läs Mer
    Fontana One Olivolja 1 litre

    One Olivolja

    Läs Mer
    Fontana Tzatziki Avocado

    Tzatziki Avokado

    Läs Mer

    I SAMARBETE MED GASTROFY

    Gör så här

  • fontana_watchCreated with Sketch.

    Start timer

    Laga något gott

    Fetadipp Med Jalapeno Recept

    Fetadipp med jalapeño

    En slät och krämig ostdipp som smaksatts med jalapeñofyllda delikatessoliver från vårt eget skafferi. Passar utmärkt till grönsaker, chips eller räkor.

    LÄS MER >
    Varm Potatissallad Recept

    Varm potatissallad

    Här kommer ett favoritrecept på varm potatissallad med kronärtskockor, soltorkade tomater och äkta fetaost från Fontanas solvarma skafferier. Passar perfekt på buffébordet i sommar eller

    LÄS MER >

    Vispad Feta med Tranbär

    Denna vispade feta-dipp med tranbärskompott och pistagenötter är rörornas Rolls Royce. Kombinationen av syrlig och salt feta, sötsyrliga tranbär och krispiga nötter bjuder på en

    LÄS MER >