Serveras till te/kaffe.
Vaniljglass med olivolja, havssalt och pistagenötter
Detta är kanske en lite oväntad smakkombination är otroligt god. Sötman i glassen, det lite peppriga i olivoljan ihop med saltet smakar fantastiskt.
Innehåller följande Fontana produkter
Detta är kanske en lite oväntad smakkombination är otroligt god. Sötman i glassen, det lite peppriga i olivoljan ihop med saltet smakar fantastiskt.
Dadlar är en basingrediens i det grekiska köket och används mycket i desserter och bakverk. Här kommer ett klassiskt raw-recept där dadlarna har fyllts med
En skvätt olivolja ger dina chokladdesserter en helt ny karaktär. Nyckeln är att använda produkter av hög kvalitet. I det här receptet har vi valt
En efterrätt som bjuder på varma, kryddiga eftertoner. Våra fikon och dadlar har fått koka sig mjuka i grekiskt rödvin och starksprit med glöggkryddor! Servera
En favoritkaka till jul, fast lite annorlunda. Den här har vi nämligen bakat med vår egen snällost som är en mild grekisk färskost, utmärkt till
Dessa är bakade med vår goda och milda olivolja One. De är snabba och enkla att baka och blir jättegoda.
Vill du ha finfina erbjudanden? Eller veta när nya produkter lanseras? Prenumerera på vårt nyhetsbrev så har du alltid koll på det senaste från medelhavsköket.
Tack för att du väljer Fontanas produkter! Detta är maten jag har vuxit upp med och jag hoppas att den ska få leva vidare i ditt kök.
LOIZOS PAPADOPOULOS
Copyright © 2023 Fontana
RECEPT
Produkter
HITTA OSS PÅ
BRA ATT VETA
SEKRETESS
OM FONTANA