Search

Halloumi och vattenmelonsallad

En härligt läskande melonsallad säger ingen nej till. Här får den sällskap av grillad halloumi, krispiga pinjenötter och lime. Ju mognare melon desto sötare sallad får du. Ett gott och friskt inslag på sommarbuffébordet!

Dela

Skriv ut & Mejla

Ingredienser

4 Portioner
  • Innehåller följande Fontana produkter

    Fontana Halloumi Originalet PDO 200g

    Halloumi Originalet 200 g PDO

    Läs mer

    Olivolja Originalet Extra Virgin

    Läs mer

    I SAMARBETE MED GASTROFY

    Gör så här

  • fontana_watchCreated with Sketch.

    Start timer

    Laga något gott

    Krämig Grönkålssallad Recept

    Krämig Grönkålssallad

    Vem påstod att grönkål är trist? Här har vi förberett en krämig grönkålssallad med dijonmajonnäs, krossade valnötter och Saganakiost. Julens garanterat godaste grönkålsrätt!

    LÄS MER >

    Riven halloumi med pistage

    Riven halloumi som steks gyllene blir både krispig och saftig på samma gång. Här möter den mjuk hjärtsallad, syrlig citron och nötiga pistagenötter. En fräsch

    LÄS MER >

    Grillad Zucchini med Feta

    Här möter saftiga grillade zucchiniskivor en zesty citrondressing, krämig feta, rostade pinjenötter och färsk basilika. Servera som ett smakrikt tillbehör eller låt det bli en

    LÄS MER >